Polska Anglia

  Dla turystów

  Aktualność

  Strażacy apelują: STOP POŻAROM TRAW

  Strażacy apelują: STOP POŻAROM TRAW

  W 2019 r. ponad jedną trzecią wszystkich pożarów w Polsce wywołanych zostało przez wypalanie traw i nieużytków rolnych (ponad 55 tys. pożarów). Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha, w wyniku których zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na blisko 41 mln złotych!

  A przecież wypalanie nie użyźnia w żaden sposób gleby – wręcz przeciwnie, wyjaławia ją! W ogniu giną zwierzęta, zwłaszcza te w stanowiskach lęgowych, owady, giną rośliny… O tym, jakie straty może spowodować ogień widzieliśmy, gdy płonął Biebrzański Park Narodowy. Nie łudźmy się, że jesteśmy w stanie „upilnować” postęp wypalania – jest tak sucho, że wystarczy naprawdę chwila, by sytuacja wymknęła się kontroli.

  Zakaz wypalania traw, łąk i pastwisk, a także rowów, szlaków przydrożnych, szlaków kolejowych, szuwarów, trzcinowisk i nieużytków jest zapisany w ustawie o ochronie przyrody. Nie wolno wzniecać ognia i korzystania z otwartego płomienia w lasach i w odległości poniżej 100 m od lasów (poza wyznaczonymi przez Nadleśnictwo miejscami). Nie wolno także wypalać pozostałości roślinnych i wierzchniej warstwy gleby. Za każde takie wykroczenie grozi do 500 zł mandatu.

  Bardzo niebezpieczne są też tzw. lampiony szczęścia. Po ich wypuszczeniu zupełnie nie mamy wpływu na to, dokąd dolecą i gdzie opadną –wszędzie mogą wzniecić pożar, wystarczy przecież iskra…

  Bądź z nami odpowiedzialny za środowisko! Nie wypalaj! A gdy widzisz pożar – dzwoń natychmiast: 112 lub 998!

   

  ARz