Polska Anglia

  Tarnowo

  Gminne Dożynki 2017

   

  Dziękujemy za chleb

  Od kilku lat Gminne Dożynki w Lusowie są okazją do podziękowania rolnikom za ich codzienną, bardzo ciężką pracę. Mimo że zmienia się charakter naszej Gminy na coraz bardziej zurbanizowany, to jednak są u nas rolnicy, którym należy się nasze uznanie i szacunek. W niedzielę, 27 sierpnia 2017 r., spotkaliśmy się w Lusowie i wspólnie świętowaliśmy zakończenie żniw.

  Gminne uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza św. w kościele w Lusowie. Już wtedy mogliśmy podziwiać piękne wieńce dożynkowe przygotowane przez wszystkie sołectwa.

  Potem w korowodzie, prowadzeni przez Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”, przeszliśmy na przykościelny plac. Za dożynkowym stołem na zaproszenie Wójta Tadeusza Czajki i Proboszcza parafii lusowskiej dr Dariusza Madejczyka zasiedli Poseł na Sejm Waldy Dzikowski, Wicestarosta Powiatu Poznańskiego Tomasz Łubiński, radni powiatowi i gminni oraz sołtysi. Młodzi tancerze z „Modraków” pokazali obrzędy dożynkowe, a starostowie dożynkowi – Iwona Żylińska z Jankowic i Dariusz Glinka z Przeźmierowa – przekazali na ręce Wójta i Proboszcza chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Wójt dziękując za chleb podkreślił, że będzie go dzielić sprawiedliwie. Zgromadzeni goście z Wójtem i Proboszczem dzielili się chlebem ze zgromadzonymi na placu.

  Następnie rozpoczął się Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych – na scenie zagościł folklor w najlepszym wydaniu. Najpierw wystąpiły zespoły z Wielkopolski: oprócz „Modraków” podziwialiśmy zespoły z Murowanej Gośliny, Kórnika, Chludowa, Wronek i oczywiście naszych „Lusowiaków”. Wzruszająca chwila nastąpiła, gdy Wójt Tadeusz Czajka i Dyrektor GOK SEZAM Szymon Melosik dziękowali Krystynie Sembie za pełnienie funkcji kierownika od początku istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy” i gratulowali nowej kierowniczce – Elżbiecie Kucharskiej. Potem na scenie zobaczyliśmy zespoły spoza granic naszego kraju: z Litwy, Węgier, Turcji, Francji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny. W ich wykonaniu obejrzeliśmy scenki rodzajowe oraz tradycyjne tańce i pieśni ludowe.

  Równocześnie na placu zapraszały stoiska przygotowane przez poszczególne sołectwa. Każde oryginalnie przystrojone, każde częstujące domowymi smakowitościami. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem trudu i zaangażowania pracujących tam osób. – Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie do Lusowa – powiedział Wójt Tadeusz Czajka. – Cieszę się, że Gminne Dożynki są wydarzeniem integrującym naszą społeczność, ale też przypominającym o naszej rolniczej przeszłości i wyrażającym szacunek dla pracy na roli.

  Zdaniem jury najlepszy wieniec przygotowały Chyby, a najciekawsze stoisko – Góra.

  Zwieńczeniem tej pięknej niedzieli był koncert zespołu TGD – zespołu łączącego muzykę pop z gospel. Zachwycił publiczność nie tylko doskonałym warsztatem muzycznym, ale także zaprosił do wspólnej zabawy, ale też zadumy i modlitwy. Występ długo oklaskiwały zgromadzone pod sceną tłumy.
  ARz

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz

  * - pole wymagane

  *
  *

  *