Polska Anglia

  Tarnowo

  Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  I to Powstanie Wielkopolskie
  Którego dziś rocznicę mamy
  Jest jednym z tych nielicznych powstań
  W których naprawdę zwyciężamy
  Czcząc dzisiaj więc pradziadów dzieje
  Współcześni My Wielkopolanie
  Kultywujemy naszą polskość
  Po przodkach mamy to zadanie

  (Mariusz Michałkiewicz)  Za nami rok wielkich rocznic i związanych z nimi uroczystości. Jedną z nich, tak ważną dla Polski, a zwłaszcza dla Wielkopolan, była 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
  Gminne obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania, które odbyły się 29 grudnia 2018 r. w Lusowie (Gm. Tarnowo Podgórne), zorganizowane były przez Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie przy współpracy z Jednostką Wojskową z Międzyrzecza. Rozpoczęły się mszą świętą, odprawioną w intencji powstańców. Uczestniczył w niej Poseł na Sejm Bartłomiej Wróblewski, Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak, przedstawiciele władz gminnych z Wójtem Tadeuszem Czajką z Zastępcami, Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Semba, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego Antoni Kalisz, dyrektor IPN Rafał Reczek, Komendant Policji w Tarnowie Podgórnym Mirosław Gogołek, przedstawiciele gminnych organizacji i stowarzyszeń, m.,in. Towarzystwa, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, harcerki i harcerze z ZHR z Lusówka, a także członkowie stowarzyszenia „Katyń” z Poznania, żołnierze 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza z gen. Wojciechem Ziółkowskim, 12 Wielkopolska Jednostka Obrony Terytorialnej z pułkownikiem Dariuszem Wyrzykowskim oraz mieszkańcy Gminy.

  Mszę w lusowskim kościele celebrował i homilię wygłosił kapelan Jednostki Wojskowej z Międzyrzecza. Przybliżył w niej postać generała Józefa Dowbor Muśnickiego jako żołnierza, ojca, rolnika i patrioty. Mszę uświetniła orkiestra wojskowa.

  Po mszy nastąpił przemarsz uczestników w asyście orkiestry wojskowej i pocztów sztandarowych szkół, organizacji i stowarzyszeń z terenu Gminy na miejscowy cmentarz. Tu  odśpiewano hymn państwowy, nastąpiły okolicznościowe przemówienia i składanie kwiatów na grobie generała. Harcerze złożyli również kwiaty na grobach wszystkich powstańców.
  Po oficjalnych uroczystościach była okazja do wysłuchania prelekcji historycznej w Muzeum. Dyrektor Michał Krzyżaniak przybliżyli tematykę związaną z powstańcami z terenu naszej Gminy oraz o źródłach pozyskiwania informacji o nich. Pracownik muzeum Grzegorz Jazdon zaprezentował najnowsze eksponaty, które pozyskało muzeum.

  100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego była okazją do przybliżenia naszym rodakom znaczenia tego powstańczego zrywu oraz postaci historycznych, w tym generała Józefa Dowbor Muśnickiego, który na kartach historii był dotychczas – naszym zdaniem – nieco zapomniany i niedoceniany.

   

  Aleksandra Ludwiczak
  Uroczystość była zorganizowana w ramach zadania publicznego dofinansowanego przez Gminę Tarnowo Podgórne.

   

   

  ARz (info TPGJDM)

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz

  * - pole wymagane

  *
  *

  *