Polska Anglia

  Tarnowo

  Obchody ku czci gen. J. D. Muśnickiego

  25 października 2017 r. odbyły się w Lusowie uroczystości związane ze 150. rocznicą urodzin gen. Józefa Dowbora Muśnickiego oraz 80. rocznicą jego śmierci.

  Obchody rozpoczęto od złożenia o godzinie 10.30 kwiatów i wiązanek na grobie Generała na lusowskim cmentarzu. Następnie kolumna z licznymi pocztami sztandarowymi (prowadzona przez poczet sztandarowy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej m. gen. broni Józefa Dowbora Muśnickiego z Międzyrzecza) przemaszerowała pod pomnik generała przy noszącej jego imię Szkole Podstawowej, gdzie również złożono kwiaty.

  Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Dzień Patrona, jak co roku obchodzony 25 października, tym razem miał wyjątkową oprawę, gdyż połączony był z uroczystym otwarciem nowego skrzydła szkoły.

  Ostatnim elementem obchodów obu rocznic była konferencja naukowa, która odbyła się w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Została ona poświęcona postaci generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Cykl krótkich wykładów, przy współpracy z poznańskim oddziałem IPN, przeprowadzili m.in. prof. zw. dr hab. Janusz Karwat, dr Marek Rezler, dr Zdzisław Kościański oraz dr Rafał Sierchuła oraz dyrektor Muzeum, dr Michał Krzyżaniak. Wszystkie wykłady z tej konferencji zostały nagrane i dostępne są m.in. na profilu facebookowym Muzeum Powstańców Wielkopolskich (kliknij tutaj).

  Cieszył niezwykle liczny udział młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym oraz z XXV LO w Poznaniu. Z pewnością Gmina Tarnowo Podgórne w godny sposób upamiętniła generała Józefa Dowbora Muśnickiego.

  Michał Krzyżaniak

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz

  * - pole wymagane

  *
  *

  *