Polska Anglia

  Maria Apolinarska

  Osoba wybitnie zasłużona dla oświaty i wychowania Gminy Tarnowo Podgórne.

  Pracę pedagogiczną rozpoczęła w 1945 roku, w szkole w Lusowie. Wkrótce potem, kierowana potrzebą objęcia lepszą opieką wychowawczą dzieci z Przeźmierowa, podjęła wysiłki na rzecz utworzenia szkoły w tej miejscowości. Placówka została uruchomiona w 1949 roku, w domu prywatnym, a Pani Maria Apolinarska została jej kierownikiem. Mimo bardzo trudnych warunków lokalowych szkoła od pierwszych lat funkcjonowania gwarantowała bardzo solidne wykształcenie i profesjonalną opiekę pedagogiczną.

  W 1953 roku, dzięki swej determinacji, konsekwencji i wytrwałości, Pani Maria Apolinarska pozyskała na potrzeby szkoły Dom Księgarza. Później po wielu staraniach doprowadziła do budowy nowego obiektu w Przeźmierowie, który został oddany w 1968 roku. W tej szkole, aż do przejścia na emeryturę w 1976 roku, pełniła funkcję dyrektora. Troszcząc się o wysoki poziom nauczania i troskliwą opiekę wychowawczą nieustannie dbała o to, by szkoła była zawsze otwarta na inicjatywy oświatowe i kulturalne, kierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

  Podkreśla, że motorem jej działania była możliwość współpracy ze społecznością lokalną. Potrafiła zaangażować, zmotywować i porwać za sobą mieszkańców Przeźmierowa, którzy bezinteresownie włączali się w działania na rzecz swojego środowiska.

  Wychowała kilka pokoleń mieszkańców Przeźmierowa. Jest obdarzana wielkim szacunkiem, uznaniem i poważaniem. Pozostaje osobą otwartą na potrzeby drugiego człowieka. I bez wątpienia jest skarbnicą wiedzy na temat najnowszej historii Przeźmierowa.