Polska Anglia

    Wojciech Bukowski

    Pasjonat historii Gminy Tarnowo Podgórne, zafascynowany postacią pochodzącego ze Swadzimia Leona Plucińskiego, wicemarszałka Sejmu w latach 1925-1927. 

    Inicjator opracowania Dziejów Gminy Tarnowo Podgórne. W realizację swojego pomysłu włożył całe swoje serce, poświęcając blisko cztery lata życia. Kosztem pracy zawodowej i czasu prywatnego zbierał informacje na temat przeszłości naszej Gminy. Spotykał się z wieloma mieszkańcami, skrupulatnie przeczesywał aukcje internetowe, wytrwale przeszukiwał polskie i zagraniczne archiwa. W ten sposób zgromadził zapisy wielu opowieści oraz ponad 2 000 ilustracji, z czego na kartach „Dziejów…” ukazało się 1 400 (w tym wszystkie mapy związane z Gminą Tarnowo Podgórne, jakie kiedykolwiek powstały i znajdują się na zbiorach muzealnych).

    Pracując nad historią Gminy dotarł do największych autorytetów, poznańskich historyków – specjalistów poszczególnych okresów. Przekonał ich do współpracy nad monografią Gminy i koordynował przekazywanie kolejnych materiałów.

    Dzięki jego inicjatywie powstało sześciotomowe dzieło, unikalne w swej formie i poziomie szczegółowości. Jeszcze długo żadna gmina w Polsce, bez względu na jej wielkość, nie będzie miała tak szczegółowo i skrupulatnie opracowanej własnej historii.