Polska Anglia

  Andrzej Kawa (12.05.2009)


  Andrzej Kawa urodził się 24 sierpnia 1947 roku. W 1987 roku wysiłkiem całej rodziny założył w Sadach przy ulicy Ludowej 6 Firmę GLUTENEX, produkującą artykuły spożywcze: bezglutenowe, niskobiałkowe i dla diabetyków. Od tego czasu jego firma zajmowała się: projektowaniem, produkcją i sprzedażą żywności dietetycznej stosowanej w zespole złego wchłaniania oraz wyrobów piekarsko -cukierniczych, które z natury nie zawierają glutenu.

  Andrzej Kawa jestzawsze wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka i aby ulżyć w jego chorobie systematycznie zleca badania naukowe, w wyniku których zwiększa asortyment nowych produktów potrzebnych im do życia. Świadczą o tym liczne nagrody, odznaczenia i wyróżnienia dla Firmy za nowości produkcyjne. Z produktów firmy GLUTENEX korzystają szpitale i osoby chore z całej Polski.

  Jego Firma jest Zakładem Pracy Chronionej, w którym pracuje wiele osób niepełnosprawnych. Dla nich przy zakładzie pracy zorganizował usługi rehabilitacyjne, z których także korzystają osoby niepełnosprawne ze skierowaniami lekarskimi od lekarzy domowych. Wielu osobom niepełnosprawnym udostępnia nieodpłatnie możliwość ćwiczeń rehabilitacyjnych. Organizuje spotkania dla osób chorych, na których zaproszeni fachowcy mają prelekcje na tematy profilaktyczne. Pracownikom niepełnosprawnym swojej Firmy pomaga w urządzaniu ich  osobistego życia.  Od początku istnienia Firmy nieodpłatnie przesyła różnym Stowarzyszeniom osób chorych, osobom indywidualnym, a szczególnie chorym dzieciom produkty żywnościowe potrzebne im do życia. Od 15 lat wspiera materialnie gminne uroczystości świąt narodowych i państwowych organizowane przez Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie.

  Tą niezwykle wieloraką działalnością dla dobra drugiego człowieka Andrzej Kawa  wpisał się w poczet znamienitych obywateli naszej Gminy.

  Wobec powyższego zasługuje on na szczególne wyróżnienie i przyznanie odznaczenia ,,Zasłużony dla Gminy Tamowo Podgórne".


  Do pobrania: