Polska Anglia

  Ksiądz Józef Bryza (26.05.2001)

  ODZNACZENIE
   

   "Zasłużony Dla Gminy Tarnowo Podgórne"
   

  Uchwała Nr L/432/2001

  Rady Gminy Tarnowo Podgórne

  z dnia 26 maja 2001 r.

  Uzasadnienie:

  Ksiądz Józef Bryza urodził się 10 września 1914 r. w Tarnowie podgórnym. Ojciec Józef był nauczycielem. Po maturze, w 1935 r. rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Wilnie, które ukończył po wojnie w Gnieźnie, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. W zabytkowym kościele p.w. Wszystkich Świętych odprawił mszę prymicyjną" Pasterkę 1945". Przez pierwszych pięć łat kapłaństwa był prefektem w Zespole Szkół Zawodowych w Bydgoszczy, a po usunięciu religii ze szkół, w 1950 r. został proboszczem w Chojnie koło Wągrowca. W roku 1964 wrócił do Tarnowa Podgórnego i zamieszkał na stałe w swoim rodzinnym domu, jako rezydent pełniąc nieprzerwanie posługę kapłańską w tarnowskiej parafii. Zmarł 30 czerwca 1999 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tarnowie Podgórnym.

  Ksiądz Józef to przede wszystkim katecheta, kaznodzieja, spowiednik i żarliwy kapłan. Człowiek niezwykle skromny wręcz nieśmiały , jednak w sprawach zasadniczych - wiary i Kościoła, bardzo zdecydowany. Swoim sposobem bycia i życia wprowadzał atmosferę spokoju i wyciszenia. Pogodny, uśmiechnięty, życzliwy, gotowy nieść pomoc w każdej chwili. Lubiany przez młodzież za prostą i zrozumiałą katechezę, potrafił zachęcić niektóre dzieci do codziennego odmawiania różańca, co dla wielu jest dzisiaj pamiątką po katechecie. Wpisał się w krajobraz Tarnowa jako ksiądz rowerzysta.

  Jego, na pozór zwykłe życie, kryło w sobie bogactwo wiary i ufności Bogu. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, rok po roku, spokojnie, cicho, wytrwale _ słowem wiarą i przykładem własnego życia kruszył ludzkie słabości i wprowadzał Boga w serca wiernych.

  Był jednym z nas, bo stąd pochodził, ale był też stale przy każdym z nas. W uznaniu zasług, jedną z ulic Tarnowa Podgórnego w roku 2000 nazwano imieniem Księdza Józefa Bryzy.