Polska Anglia

  Zadaj pytanie Wójtowi

  Dzień dobry Panie Wójcie! Chciałabym dowiedzieć się, kiedy zostanie uruchomiony przystanek przy osiedlu Nowe Tarnowo? Czy już wiadomo jaka linia autobusowa będzie tamtędy jeździła? Gdzie można znaleźć szczegóły dotyczące tego połączenia? Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Zobacz odpowiedź

  Szanowna Pani!

   

  Przystanki przy ulicach Szkolnej i 27 Grudnia powstały przy okazji niedawnego remontu tych dróg.

  Obecnie nie przebiega tą trasą żadna linia autobusowa. W kontekście budowanego obecnie Zespołu Szkół Technicznych gminna spółka TPBUS zamierza uruchomić lokalną linię autobusową, która zastąpi obecnie funkcjonującą linię 825.

  Nowa linia będzie obsługiwać miejscowości Jankowice, Góra, Kokoszczyn oraz Nowe Tarnowo w Tarnowie Podgórnym. Końcówka linii będzie miała miejsce w Lusowie. Dla osób podróżujących do Poznania i z Poznania miejscem przesiadki będzie przystanek Tarnowo Podgórne Centrum. Uruchomienie linii jest planowane na dzień 1 września 2020 roku.

  Pozdrawiam
  Waldemar Wereszczyński
  Prezes Zarządu TPBUS

   

   

  Panie Wójcie, od początku roku obowiązuje segeregacja odpadów, dlaczego wcześniej nie było informacji na ten temat? Od kiedy było wiadomo o takiej potrzebie?Czy dopiero gazetka o tym informuje?

  Zobacz odpowiedź

  Szanowni Państwo!

  Rozpoczynamy wysyłkę korespondencji do każdego domu - w "Sąsiadce-Czytaj" była informacja na ten temat.

  Pozdrawiam
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Szanowny Panie Wójcie,Chciałbym zapytać jaki jest plan rozbudowy dróg na Osiedlu Morskim. Zgodnie z planem rozwoju lokalnego na lata 2016-2020 na ten cel przeznaczone są 2 000 000 PLN. Chciałbym zapytać czy plan przewiduje do modernizacji drogi Kapitańską, Piracką lub Bosmańską.Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.Z wyrazami szacunku,Wojciech Florysiak

  Zobacz odpowiedź

  Szanowny Panie!

  Obecnie jesteśmy w trakcie projektowania ulic: Wioślarska i Rejsowa, wkrótce uruchomimy projektowanie ulicy Bursztynowej. Wartość tych zadań znacznie przekracza kwotę 2 mln zł, zarezerwowaną w Planie Rozwoju Lokalnego.

  Z poważaniem
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Panie Wójcie, skoro na przedstawionym na stronie podsumowaniu wynika, że od 2017 roku opłata była zbyt mała, by pokryła koszty odbioru odpadów i ich utyliacji, to dlaczego zwlekano 3 lata? Kolejne pytanie, jak to się dzieje że w naszej gminie najwięcej jest odpadów na mieszkańca? Czy informacje z portali społecznościowych były sprawdzane?

  Zobacz odpowiedź

  Szanowni Państwo!

  Ostatnia regulacja opłaty za odpady miała miejsce w 2018 r. (z 10 zł na 15 zł). Ale koszty wzrosły szybciej.

  Jeśli chodzi o ilość odpadów, to analizujemy prowadzone spisy odpadów oddawanych z poszczególnych posesji. Na tej podstawie będą prowadzone kontrole.

  Z poważaniem
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Szanowny Panie Wójcie, Czy są plany ogłoszenia naboru na dofinansowywania przez Gminę instalacji fotowolaticznych?

  Zobacz odpowiedź

  Szanowni Państwo!

  W 2020 r. dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej ma miejsce tylko w połączeniu z wymianą pieca węglowego. Natomiast jest możliwość uzyskania indywidualnego dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

  Zachęcamy do skorzystania z rządowego programu „Mój Prąd”, który prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór zostanie uruchomiony 13 stycznia 2020 r. Wszelkie informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/

  W przypadku pozostałych programów gminnych zasady oraz terminy przyjmowania wniosków pozostają bez zmian.

  Z poważaniem
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Szanowny Panie Wójcie, Prosimy o informację czemu zlikwidowano kosze na śmieci przy przystankach wzdłuż ul. Zakrzewskiej w Lusowie? Czy posiadacie Państwo informację czy w związku z planowaną budową ścieżki rowerowej zostanie zlikwidowany rów melioracyjny wzdluż ul. Zakrzewskiej na długości osiedla Przylesie?

  Zobacz odpowiedź

  Szanowni Państwo!

  Ul. Zakrzewska jest drogą powiatową, proszę zatem o kontakt z Zarządem Dróg Powiatowych w tej sprawie (danie teleadresowe - kliknij tutaj).

  Z poważaniem
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Dzień dobry,W kontekście integracji komunikacyjnej TP i Poznania oraz wykorzystania alternatywnych środków transportu (np. autobus, rower), chciałbym poruszyć temat \"szybkiego połączenia rowerowego\". Taka trasa mogłaby przebiegać wzdłuż drogi 92 - ulicami serwisowymi. Istnieje jednak kilka punktów, które skutecznie \"spowalniają\" przejazd, np. na odcinku Przeźmierowa i Baranowa, gdzie serwisówka przeplata się drogami lokalnymi lub/i innymi przejazdami. Wydaje się, że niewielkim nakładem finansowym udałoby się udrożnić (np. obniżenie krawężników, utwardzenie nawierzchni) te miejsca, tym samym poprawić bezpieczeństwo i płynność przejazdu. Kolejnym elementem byłoby stworzenie oznakowania poziomego (np. znak \"sierżant rowerowy\") na istniejących drogach serwisowych w celu poprawy bezpieczeństwa rowerzystów. Zdaję sobie sprawę, że taka inicjatywa wymagałaby zaangażowania nie tylko gminy, ale również zarządcy drogi/dróg serwisowych - ale może dzięki inicjatywie ze strony TP udałoby rozpocząć dyskusję na ten temat.Takie szybkie i bezpieczne połączenie rowerowe Tarnowa Podgórnego z Poznaniem (oraz miejscowościami leżącymi wzdłuż trasy 92) idealnie wpisałoby się plany komunikacyjne gminy (studium) oraz zapewne zachęciłoby kolejnych uczestników ruchu do przesiadki na rower.

  Zobacz odpowiedź

  Szanowny Panie!

  Gmina Tarnowo Podgórne stawia raczej na komunikację rowerową o charakterze rekreacyjnym, odbywającą  się między poszczególnymi miejscowościami. Realizując tę ideę wybudowaliśmy wiele kilometrów utwardzonych ścieżek rowerowych, biegnących po terenie gminy. Wykorzystaliśmy w tym celu zarówno środki własne, jak i dotacje z programów unijnych. Ponadto, dla koneserów takiej formy turystyki rowerowej, wytyczyliśmy i uczyniliśmy przejezdnymi wiele tras o charakterze nieutwardzonym. W wyniku tych działań  praktycznie do wszystkich miejsc w gminie cennych ze względu na walory krajobrazu można dotrzeć rowerem.

  Zadbaliśmy także o możliwości drobnych napraw sprzętu, miejsca postoju i biwakowania, oznaczyliśmy trasy i wydaliśmy mapę gminnych szlaków rowerowych.

  Nie uwzględnialiśmy dotychczas w naszych planach  inwestycji środków na specjalistyczne  dostosowanie infrastruktury będącej częścią DK 92 do potrzeb komunikacji rowerowej, zwłaszcza w takim celu, by mogła ona służyć w sposób komplementarny dla innych form komunikacji bezpośredniej łączących Tarnowo Podgórne z Miastem Poznań. Nie jesteśmy właścicielami tej arterii.

  Niestety z naszych doświadczeń wynika, że GDDKiA jako właściciel i zarządca drogi nr 92, póki co nie jest zainteresowana przystosowaniem dróg serwisowych do komunikacji rowerowej, a co za tym idzie trudne byłoby zastosowanie zasad współfinansowania. Ponadto status  dróg serwisowych nie jest jednolity. Jedne są publiczne, inne mają charakter dróg wewnętrznych, co również utrudniałoby ewentualne finansowanie takiej inwestycji z budżetu gminy.

  Mam nadzieję, że mimo tego, że czasem trzeba przechodzić z jednej strony drogi na drugą i że w kilku miejscach w Przeźmierowie nie ma dróg serwisowych, to nie zniechęci to Pana do jeżdżenia rowerowem.

  Z poważaniem
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Panie WÓjcie,przeczytałam Pana tłumaczenie odnośnie podwyżki opłat za śmieci. Jesteśmy jedną chyba z 4-5 gmin, która robi taki duży wzrost opłaty. Ledwo zbieramy cały śmietnik przy rodzinie 4-osobowej, bo jest segregacja (mniejszy śmietnik). Za co mam płacić kwotę o 73%wyższą. To jakaś kpina. Może czas najwyższy posprawdzać czy ludzie segregują śmieci.

  Zobacz odpowiedź

  Szanowni Państwo!

  Do drastycznych podwyżek opłat  zostało zmuszonych 80 % gmin, wprowadzenie zmian przez pozostałe jest kwestią czasu. Odpowiedzi na pozostałe pytania udzieliłem już wcześniej, zarówno w zakładce Pytania do Wójta, jak i na zebraniach wiejskich w na łamach "Sąsiadki-Czytaj". Polecam Państwu śledzenie informacji na tej stronie.

  Z poważaniem
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Czy planowana jest droga rowerowa w ciągu drogi 307 pomiędzy Dąbrowa a Sierosławiem? Obecnie na terenie gminy powstało wiele dróg, niestety na 307 brak takowej. Nie ukrywam, że jazda rowerem w tym miejscu wydaje się wręcz niemożliwa, a tym samym dojazd do Poznania jest utrudniony.

  Zobacz odpowiedź

  Szanowny Panie!

  Droga nr 307 jest drogą wojewódzką, proszę zatem o kontakt z jej zarządcą: Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich (dane teleadresowe - kliknij tutaj).

  Z poważaniem
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Szanowny Panie Wójcie! 5 listopada 2019 roku pisałem do Pana zapytanie odnośnie ulicy Jagodowej w Przeźmierowie, że ktoś wysypał sterte gruzu na pas zieleni. Gruz zalega tam od paru dobrych miesięcy. Sprawa była zgłaszana do Straży Miejskiej ale bez żadnego efektu. Pytałem czy mógłby Pan zająć się sprawą tak aby właściciel konsekwentnie usunął zalegający gruz. Obiecał Pan że właściciel uporządkuje teren do świąt Bożego Narodzenia. Minęły Święta, jest już prawie połowa stycznia a w sprawie gruzu nic się nie zmieniło. Właściciel nadal nie sprzątał terenu. Jest to dosyć kłopotliwe i uciążliwe a także szpeci wizerunek ulicy. Czy mógłby Pan zająć się sprawą?

  Zobacz odpowiedź

  Witam!

  Gruz został usunięty.

  Pozdrawiam
  Tadeusz Czajka
  Wójt Gminy Tarnowo Podgórne

  Wyniki od 61 do 70 z 3128